Home

SAMENVATTING

In de tabel hieronder staan per programma de actuele begroting 2026, de voorgestelde begrotingswijzigingen van deze bestuursrapportage en de realisatie tot en met juni 2026. Deze tabel geeft op hoofdlijnen inzicht in de realisatie en afwijkingen in financiële zin van de begroting per 30 juni 2026 en de voorgestelde begrotingswijzigingen. De kolom Begroting na wijziging toont de (verwachte) baten en de lasten per eind van 2026, door de voorgestelde begrotingswijzigingen. Daarnaast bevat dit overzicht de gerealiseerde baten en lasten tot en met juni 2026. De belangrijkste begrotingswijzigingen worden per programma(lijn) toegelicht.

Budgettair kader
(EXCL. verrekening reserves)

Vastgestelde
begroting 2026

Neutrale
wijziging

Niet-neutrale
wijziging

Begroting na
wijziging

Realisatie
per 30-6-26

Baten

1. Gezond en actief Venlo

90.308

8.787

7.049

106.143

42.514

2. Leefbaar Venlo

56.674

1.618

-1.111

57.181

29.015

3. Grenzeloos Venlo

9.952

9.952

648

4. Welvarend Venlo

3.276

2.142

-150

5.268

670

5. Centrumstad Venlo

11.928

-4.449

-144

7.334

588

6. Circulaire en duurzame hoofdstad

5.082

1.940

7.023

1.480

Algemene middelen

412.796

5.732

10.323

428.851

409.607

Subtotaal baten begroting 2026

590.016

15.771

15.966

621.753

484.521

Lasten

1. Gezond en actief Venlo

346.560

8.073

10.203

364.836

216.540

2. Leefbaar Venlo

128.427

1.304

230

129.961

61.497

3. Grenzeloos Venlo

11.887

1

11.888

4.128

4. Welvarend Venlo

13.137

378

-275

13.240

5.002

5. Centrumstad Venlo

30.442

-3.597

52

26.897

16.188

6. Circulaire en duurzame hoofdstad

13.162

-2.144

11.018

2.788

Algemene middelen

59.521

4.379

359

64.259

33.907

Subtotaal lasten begroting 2026

603.136

8.394

10.569

622.099

340.050

Saldo exclusief mutaties reserves

-13.120

7.377

5.397

-346

144.472

Onttrekkingen aan reserves

35.905

2.995

193

39.093

14.312

Toevoegingen aan reserves

22.786

10.372

3.037

36.194

15.078

Saldo mutaties reserves

13.120

-7.377

-2.844

2.899

-766

Saldo totaal

2.553

2.553

143.705

Samenvatting financieel perspectief

Budgettair beeld tot en met juni 2026
In de periode tot en met 30 juni 2026 werkten we aan het realiseren van de afgesproken doelstellingen en activiteiten. Op basis van deze cijfers verwachten wij bij de Jaarrekening 2026 een positief begrotingssaldo van € 2,6 miljoen.

De grootste verschillen (> € 200.000) met betrekking tot de exploitatie worden veroorzaakt door:

Omschrijving

Programma

 Bedrag

Voordelen:

Gemeentefonds / meicirculaire 2026

Algemene Middelen

7.584.000

BUIG (inkomensondersteuning)

Gezond en actief Venlo

3.998.000

Bijstelling financieringslasten en -baten

Algemene middelen

1.437.000

Personeelskostenbegroting

Algemene middelen

700.000

Bijstelling belastingopbrengsten BsGW

Algemene middelen

700.000

Omgevingsdienst Noord- en Midden Limburg

Leefbaar Venlo

551.000

Voordeel op budget WSW

Gezond en actief Venlo

450.000

Verbeteren bereikbaarheid Brightlands Campus Greenport Venlo

Welvarend Venlo

275.000

Verwerking besluitvorming algemeen bestuur BsGW 25 juni 2026

Algemene middelen

261.000

Voordeel opstartkosten sociale basis + vrijwilligers

Gezond en actief Venlo

250.000

Nadelen:

Meicirculaire 2026 IUBW, DUMO en Nationaal actieplan dakloosheid

Gezond en actief Venlo

2.009.000

Uitbreiding startersleningen 2026

Leefbaar Venlo

1.865.000

Prognose Jeugd

Gezond en actief Venlo

1.325.000

Uitvoering toegang maatwerkvoorzieningen Jeugdwet en Wet maatschappelijke ondersteuning

Gezond en actief Venlo

945.000

Meicirculaire 2026: Participatie (IU)

Gezond en actief Venlo

578.000

Bijstelling calamiteitenbudget primair onderwijs

Gezond en actief Venlo

575.000

Lagere inkomsten parkeerexploitatie

Leefbaar Venlo

469.000

Meicirculaire 2026: Pilot dakloze EU-burgers

Gezond en actief Venlo

457.000

Tekort kapitaallastenbudget 2026

Algemene middelen

384.000

Meer kosten opleidingen, coaching en langdurig zieken

Algemene middelen

310.000

Decembercirculaire 2025: Toekomstscenario Kind en Gezin

Gezond en actief Venlo

274.000

Minder toerekenbare overhead door ziekteverzuim en vacatures

Algemene middelen

250.000

Onbelaste reiskosten woning-werk

Algemene middelen

250.000

Re-integratie

Gezond en actief Venlo

250.000

Veilig Thuis: wachtlijstproblematiek oplossen / bijstelling GiA en verdeelsleutel

Gezond en actief Venlo

227.000

Wmo Begeleiding

Gezond en actief Venlo

200.000

Hogere lasten openbare ruimte

Leefbaar Venlo

200.000

Saldo van baten en lasten vóór verrekening met de reserves
Het saldo van baten en lasten vóór verrekening met de reserves is € 0,3 miljoen nadelig. In financiële zin zijn de baten per 30 juni 2026, voor 77,9% gerealiseerd en de lasten voor 54,6% ten opzichte van de bijgestelde begroting.

Per saldo onttrekken we voor € 3,2 miljoen meer uit de reserves dan in de vastgestelde begroting staat. De grootste reservemutaties (> € 200.000) worden veroorzaakt door:

Bestemmingsreserve
(mutaties onttrekkingen)

Programma

Bedrag

Uitvoeringsinvestering Keulse Barrière/Merelweg e.o. 2026-2030

Leefbaar Venlo

3.000.000

Meerjarenbegroting ICT NML

Algemene Middelen

1.194.000

Meerjarenbegroting Arbeidsmarktbeleid Regio Noord-Limburg

Gezond en actief Venlo

1.155.000

Transformatiefonds, evaluatie subsidieregel

Centrumstad Venlo

500.000

MIRT/realisatiepact

Welvarend Venlo

268.000

Impuls- en aanjaaggeld binnenstad Venlo en kernwinkelgebieden Blerick en Tegelen vanuit Transformatiefonds

Centrumstad Venlo

250.000

Actualisatie kapitaallasten

Diverse

-382.038

Bijstelling budget Gelijke Kansen 12+

Gezond en actief Venlo

-500.000

Herschikken subsidie versterking MBO HBO WO

Welvarend Venlo

-750.000

Actualiseren investeringsbudget verduurzaming

Circulaire en duurzame hoofdstad

-2.200.000

Positieve bedragen in de tabel hierboven gaan over posten waarvoor meer onttrokken wordt aan de reserves dan begroot. Negatieve posten gaan over posten waarvoor minder wordt onttrokken dan begroot.

In deze rapportage voegen we € 13,4 miljoen meer toe aan de reserves dan in de vastgestelde begroting staat. Enkele grote verschillen (> € 200.000) worden veroorzaakt door:

Bestemmingsreserve
(aanvullende toevoegingen)

Programma

Bedrag

Vermogenstransactie WAA groep NV

Algemene Middelen

5.000.000

Uitvoeringsinvestering Keulse Barrière/Merelweg e.o. 2026-2030

Leefbaar Venlo

3.000.000

Uitbreiding startersleningen 2026

Algemene middelen

1.865.000

Actualiseren investeringsbudget verduurzaming

Circulaire en duurzame hoofdstad

1.700.000

Huuropbrengsten flexwoningen Venrayseweg

Leefbaar Venlo

649.000

Strategische aankoop gebouw

Gezond en actief Venlo

600.000

Bijstelling financieringslasten en -baten

Algemene Middelen

279.000

Actualisatie exploitatie Grondbedrijf

Leefbaar Venlo

-634.000

Positieve bedragen opgenomen in bovenstaande tabel hebben betrekking op posten waarvoor meer toegevoegd wordt aan de reserves dan begroot. Negatieve posten hebben betrekking op posten waarvoor minder wordt toegevoegd dan begroot.

Investeringsbudgetten

In deze bestuursrapportage staat informatie over de afwijkingen van de investeringsbudgetten. Daarnaast leggen we u enkele budgetwijzigingen voor ter besluitvorming. Ook bieden we de projectenrapportage ruimtelijk fysieke projecten gelijktijdig met deze bestuursrapportage aan uw raad aan.

In de tabel hieronder staat de som van alle vervangings- en uitbreidingsinvesteringen tot en met 30 juni 2026, inclusief realisatie, openstaande verplichting en restant investeringsbudget. Ook ziet u de geraamde uitgaven en de prognose voor 2026. Dit geeft inzicht in de financiële voortgang.

Investeringsuitgaven gaan vaak over meerdere jaarschijven. Binnen programma Gezond en actief Venlo worden op een aantal reeds geaccordeerde investeringen een overschrijding verwacht. Ook binnen programma Leefbaar Venlo, Centrumstad Venlo en Circulair en duurzame hoofdstad worden  overschrijdingen op budgetten verwacht. Voor meer informatie verwijzen wij u naar de toelichtingen investeringen per programma.
Van de in 2026 geraamde investeringsuitgaven van € 95 miljoen, is de prognose dat € 85,7 miljoen (90%) in 2026 wordt gerealiseerd en het overige deel later. Van deze verwachting van € 85,7 miljoen is tot en met juni € 35,7 miljoen (42%) reeds gerealiseerd.
De belangrijkste afwijkingen ten opzichte van de geraamde uitgaven in 2026 zijn:

  • Nieuwbouw zwembad -/- € 2,5 miljoen
  • Onderwijshuisvesting -/- € 4,2 miljoen
  • Slingertracé -/- € 1,6 miljoen
  • Daelweg Flexwoningen -/- € 0,7 miljoen
  • OB Maasstraat Arcen -/- € 0,4 miljoen
  • Restauratie en herstel historische objecten -/- € 0,8 miljoen
  • Mobile Home Parc Californië -/- € 0,7 miljoen
  • Vervangen voertuigen -/- € 0,6 miljoen
  • Frederik Hendrikkazerne Infrastructuur +/+ € 1,6 miljoen
  • Kazernekwartier +/+ € 2,8 miljoen

Uitgaven blijven achter door onder andere vertraging in de voorbereiding, aanbestedingen en gunningen duren langer of mislukken zelfs, langere levertijd van onder andere voertuigen.

Ontwikkeling investeringsbudgetten 2026

Gevoteerde budgetten

Realisatie
t/m
2025

Realisatie
t/m 30-06-2026

Ver-
plich-
ting

Restant
budget

Geraamde uitgaven
2026

Prognose uitgaven
2026
(Berap)

% Prognose
t.o.v. geraamd 2026*

Openstaande budgetten excl. Grondexploitatie t/m 30-06-2026

475.664

225.085

35.711

33.896

180.972

95.012

85.684

90%

Budgetmutaties Bestuursrapportage 2026

Collectorveld Herungerberg

-135

-135

-135

-135

Herungerberg Sportpark

135

135

135

135

Herungerberg Sportpark bijdrage bommenregeling

498

498

498

498

Sporthal Bakenbos

500

500

Verplaatsing beachsportveld

200

200

200

200

Basisschool Kazernekwartier

545

545

36

36

MFC Hout-Blerick

3.900

3.900

3.900

3.900

Aankoop onderwijshuisvesting

1.021

1.021

1.021

1.021

Nieuwbouw De Meule

2.000

2.000

900

900

Units Willibrordusschool

147

147

147

147

AZC Bethanië

610

610

610

610

Aankoop gemeenschapsaccommodatie

600

600

600

600

Opvangvoorziening internationale werknemers

825

825

200

200

Verkeersveiligheid Leutherweg

332

332

50

50

Vervangen parkeerautomaten 2022

-29

-29

-29

-29

Herinrichting woonwagenlocaties

950

950

950

950

Panden Q4 GREX

2.000

2.000

2.000

2.000

Restauratie bruggen Kasteellaan Tegelen

350

350

350

350

Stadhuis instandhouding-verduurzaming

750

750

750

750

Bereikbaarheid Brightlands Campus Greenport Venlo

275

275

275

275

Boschkamp Tegelen Infra maatregelen

355

355

355

355

Keulse Barrière, Merelweg

3.000

3.000

500

500

Lage Loswal 't Bat Herontwikkeling Q4

200

200

200

200

Limburg Centraal **

OB Burgemeester Gommansstraat

-550

-550

OB Straelseweg-Gasthuiskamp-Craneveld

607

607

607

607

OB Racinestraat

1.160

1.160

1.160

1.160

Vervangen openbare verlichting 2026

-25

-25

-25

-25

Impuls groenonderhoud 2023-2025

-175

-175

-175

-175

OB Sint Urbanusweg

133

133

133

133

OB Sint Urbanusweg

275

275

275

275

Openbare verlichting vervangen 2024

-270

-270

-270

-270

Openbare verlichting vervangen 2025

-580

-580

-440

-440

Openbare verlichting vervangen 2026

850

850

710

710

Verkeersregelinstallaties 2022

-221

-221

-221

-221

Verkeersregelinstallaties 2025

-160

-160

-160

-160

Verkeersregelinstallaties 2026

160

160

160

160

Verzwaring stroomvoorziening Hulsterweg

-400

-400

-300

-300

Vervangen voertuigen 2026

400

400

Uitbreiding startersleningen 2026

1.865

1.865

1.865

1.865

Mitigerende maatregelen A73/A74 **

300

300

Industriehaven

200

200

200

200

VB verbeteren functionaliteit Stadhuis

500

500

100

100

Vierpaardjes Onderdoorgang

2.300

2.300

2.300

2.300

Verbinding Maaswaard-Binnenstad

200

200

200

200

Agio storting Warmtenet

7.437

7.437

1.400

1.400

Verduurzaming vastgoed gemeente

1.700

1.700

1.700

1.700

Lichtstraat Stadskantoor

200

200

200

200

Budgetmutaties Bestuursrapportage 2026

34.634

34.634

23.231

23.231

* betreft de procentuele verwachte uitgave ten opzichte van de geraamde uitgaven 2026

** overheveling van de dekking bijdragen derden van Limburg Centraal naar Mitigerende maatregelen A73/A74

Deze pagina is gebouwd op 09/04/2026 08:50:25 met de export van 09/04/2026 08:32:37